امروزه  داشتن یک سایت با ترافیک ورودی نسبتا بالا آرزوی هر صاحب تجارتی است، از این رو علم SEO و بهینه سازی موتورهای جستجو بازار داغی دارد. جهت افزایش رده بندی وب سایت و ارتقاء آن در موتورهای جستجو سایت های رده بندی مانند الکسا  باید نکاتی را رعایت کرد. لازم به ذکر است هرچه رعایت SEO طبق استاندارد، علمی و مطابق با خطوط راهنمای گوگل باشد زودتر و با اطمینان خاطر بیشتری به نتیجه خواهید رسید.

 

انتخاب کلیدواژه های مناسبنکاتی مفید برای ارتقاء رتبه وب سایت و بهینه سازی موتورهای جستجو SEO

مهمترین وظیفه یک وب مستر بررسی رده کلیدواژه های سایت به صورت ماهیانه با ابزارهای صحیح است تا از ارتقاء رده بندی سایت بتواند اطمینان حاصل نماید. ابزارهای متعدد رایگان و غیر رایگان متعددی در این زمینه وجود دارند. همانطور که در پست مقدمه ای بر Google Analytics گفته شد می توانید از این ابزار که قابلیت های فراتر از نیاز شما را ارائه می کند برای مدیریت کلید واژه های خود استفاده نمایید. ابزار دیگری در این زمینه WEB CEO می باشد که دارای نسخه رایگان مفیدی برای این موضوع است.

محتوای بروز و با کیفیت

گوگل و موتورهای جستجو عاشق سایت های هستند که همواره بروز شده و دارای محتوای یکتا در شبکه جهانی وب هستند. از آنجا که گوگل کلیه سایت های موجود در اینترنت را ایندکس می کند به راحتی به مطالب تکراری پی برده و آنها را نادیده می گیرد، بنا براین تلاش کنید مطالب و محتوای جدید در سایت خود قرار دهید و یا از تگ canonical استفاده نمایید.

این که گوگل هر چند وقت یکبار سایت شما را Crawl می کند کاملا به بروز شدن مداوم سایت شما و وجود مطالب با کیفیت در سایت شما بستگی دارد و در رابطه با سایت های بروز این عدد به روزانه ممکن است تا ۶ بار هم برسد.

 

عنوان صفحات بسیار مهم است

عنوان صفحات بیان گر محتوای هر صفحه می باشد و باید با دقت مقدار دهی شود. یکی از مهمترین تگهایی که گوگل و سایر موتورهای جستجو در وهله ی اول متوجه آن می شوند همین title صفحه سایت است. البته لازم به ذکر است که تگ های h1 و h2 نیز از اهمیت بالایی در صفحات html و موتورهای جستجو برخوردارند.

تگ های meta بیانگر چیستی سایت شما هستند

تگ های keywords و description مهمترین عضو از خانواده تگهای meta میباشند و باید بنا به موضوع تعیین و ثبت شوند. در صورتی که سایت شما توسط یک CMS مدیریت می شود اطمینان حاصل نمایید که  CMS تگهای meta را به درستی به صفحات تولید شده اضافه می نماید (برای این کار کافیست در Google Chrome روی سایت کلیک راست نموده و View Page Source را انتخاب کنید و بدنبال تگ های keywords و description بگردید).

از طرفی برای شبکه های اجتماعی پروتکل Open Graph تولید شد تا به صفحات شما در این شبکه ها موجودیت بدهد. برای مثال شما می توانید ظاهر سایت خود را زمانی که در فیسبوک به اشتراک گذاشته می شود به دلخواه تعیین نمایید.

 

در نام گذاری صفحات سایت، لینک ها و تصاویر سایت دقت نمایید

از آنجا که گوگل میان دو حرف ‘c’ و ‘C’ تفاوت قائل می شود و نسبت به حروف کوچک و بزرگ حساس است، بنابراین نام کلیه صفحات باید به یک شکل و با رعایت حروف کوچک و بزرگ باشند. همچنین آدرس صفحات خود را به گونه ای تعیین کنید که بیانگر محتوای صفحه مربوطه باشد. از طرفی عنوان لینک هایی که در سایت میگذارید بایدتوصیف صفحه مقصد باشند و از کلمات اینجا و یا ادامه مطلب بپرهیزید.

همواره به این موضوع که گوگل یک ربات است و نمی تواند متن درون تصاویر را بخواند و بفهمد توجه داشته باشید، برای این که بتوان محتوای یک تصویر را به گوگل فهماند باید از تگ های alt و title برای تصویر مورد نظر استفاده نمود و  آنها را برابر با توضیحات عکس مقداردهی نمود.

سایت خود را بهینه نگه دارید

در زمانی که گوگل سری به سایت شما می زند، آن را از جهات مختلفی مورد ارزیابی قرار می دهد، یکی از این موارد که در هنگام نوشتن صفحات وب باید لحاظ شود سرعت بالای صفحه و حجم پایین آن است.برای مثال کلیه تصاویر خود را در فوتوشاپ برای وب بهینه کنید. ابزارهای گوناگونی در این زمینه می توانند به کار شما بیایند:

ابزار مشاهده بهینگی سایت گوگل  و یا ابزار سرعت سایت که می توانند نکات مهمی را از خطاهای موجود برای شما رونمایی کنند.

 

 

از ابزار وب مستر گوگل و سایر موتورهای جستجو استفاده نمایید

ابزار وب مستر گوگل رایگان بوده و به شما اجازه مدیریت سایت های خود را در موتور جستجوی گوگل می دهد. برای مثال شما میتوانید جهت کمک به گوگل در پیدا کردن هرچه بیشتر محتوای سایت خود فایل sitemap را آپلود نمایید. از دیگر قابلیت های ابزار وب مستر گوگل عبارتند از:

  • مدیریت و وضعیت Crawl
  • مدیریت و وضعیت Indexing
  • تنظیم نحوه نمایش سایت شما توسط گوگل
  •  مشاهده لینکهای خارجی به سایت شما
  • مشاهده خطاها و اخطارهای گوگل نسبت به سایت شما
  • آنالیز کلیدواژه ها
  • حذف یک آدرس از جستجوی گوگل
  • و بسیاری قابلیت مهم دیگر …

فراموش نکنید در صورتی که سایت شما جدید است حتما آن را در ابزار وب مستر موتورهای جستجو ثبت کنید، در غیر این صورت سایت شما قابل جستجو نخواهد بوددر ابزار وب مستر گوگل از قسمت Search Console اضافه نمایید تا گوگل به حضور آن پی ببرد و همچنین در موتور جستجوی مایکروسافت هم از قسمت ثبت آدرس می توانید اقدام نمایید.

 

در شبکه های اجتماعی فعالیت نمایید

استفاده از شبکه های اجتماعی به خصوص facebook و google+ می تواند در افزایش لینک ها به سایت شما و همچنین افزایش ترافیک و رده بندی سایت شما بسیار مهم باشد. بنابراین حضور پررنگی در این عرصه داشته باشید و مطالب مفید خود را از طریق این شبکه ها به گوش مخاطبان خود برسانید.